Uważaj na oszustwa związane z serwisami randkowymi

oszustwa randkowe

Wiadomość z Australii dotycząca oszustw randkowych

Według agencji Scamwatch prawie 90% zgłoszeń oszustw związanych z randkami i romansami miało miejsce za pośrednictwem Internetu lub aplikacji mobilnych. Tylko w 2019 roku Australijczycy stracili prawie 27 milionów dolarów na oszustwach randkowych – chociaż może to być nawet więcej, ponieważ wiele osób jest zbyt zawstydzonych, by zgłosić straty.

ACCC informuje, że w 2019 r.otrzymało 3640 skarg dotyczących oszustw związanych z randkami i romansami, a kobiety straciły ponad dwa razy więcej pieniędzy niż mężczyźni. Najbardziej narażone są osoby w wieku 45+.

Media społecznościowe to miejsce, w którym wielu ludzi zostaje oszukanych, przy 9,2 milionów dolarów strat przypisywanych oszustwom związanym z randkami i romansami przeprowadzonymi za pośrednictwem mediów społecznościowych – wzrost o ponad 20% w porównaniu z 2016 rokiem.

ACCC otrzymało 3640 skarg dotyczących oszustw związanych z randkami i romansami w 2019 roku, a kobiety straciły ponad dwa razy więcej pieniędzy niż mężczyźni

Popularne oszustwa obejmują przekonywanie użytkowników do rozstania się z ich danymi osobowymi lub pieniędzmi, które często są wysyłane za granicę i nie można ich odzyskać.

„Oszuści dokładają wszelkich starań, aby zdobyć Twoje zaufanie, spędzając miesiące, a nawet lata, budując z Tobą relacje. Po obniżeniu Twojej obrony snują skomplikowaną opowieść o tym, jak potrzebują Twojej pomocy finansowej w przypadku kryzysu, takiego jak choroba lub osierocenie i prosić o pieniądze – mówi wiceprzewodnicząca ACCC Delia Rickard.

„Oszustwa te mogą również stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa osobistego, ponieważ oszuści są często częścią międzynarodowych sieci przestępczych. Oszuści zwabili nieświadome australijskie ofiary za granicę, stawiając ludzi w niebezpiecznych sytuacjach, które mogą mieć tragiczne konsekwencje”.

Pomóż nam dotrzeć do innych