Znajdź odpowiedną osobę.
Szukasz miłości? Chociaż zawsze istnieją przeszkody w spotkaniu z właściwą osobą, te wskazówki mogą pomóc Ci znaleźć trwałą miłość i zbudować zdrowy, wartościowy związek.

Przeszkody w znalezieniu miłości
Czy jesteś singlem i szukasz miłości? Czy trudno Ci spotkać odpowiednią osobę? Kiedy masz problemy ze znalezieniem swojej drugiej połowy, zbyt łatwo jest się zniechęcić lub przekonać się do niszczycielskich mitów na temat randek i związków.
Życie samotnej osoby oferuje wiele korzyści, takich jak możliwość realizowania własnego hobby i zainteresowań, uczenie się, jak cieszyć się własnym towarzystwem i docenianie spokojnych chwil samotności. Jeśli jednak jesteś gotowa podzielić się z kimś swoim życiem i chcesz zbudować trwały, wartościowy związek, życie samotnej osoby również może wydawać się frustrujące.
Dla wielu z nas nasz emocjonalny bagaż może sprawić, że znalezienie odpowiedniego partnera może być nie lada wyzwaniem. Być może dorastałaś w ognisku domowym, w którym nie było solidnego wzoru, zdrowego związku i wątpisz, czy coś takiego w ogóle istnieje. A może Twoja historia randkowa składa się tylko z krótkich epizodów i nie wiesz, jak utrzymać taki związek. Być może przyciągasz niewłaściwego typu osoby lub ciągle dokonujesz tych samych złych wyborów z powodu nierozwiązanego problemu z przeszłości. A może nie przebywasz we właściwym środowisku, aby spotkać ta konkretną osobę, lub kiedy to już robisz, nie czujesz się wystarczająco pewnie.
Cokolwiek by to nie było, możesz pokonać przeszkody. Nawet jeśli wielokrotnie się spaliłaś lub masz słabe wyniki w randkowaniu, te wskazówki mogą pomóc Ci znaleźć zdrowy, trwały związek.
Co to jest zdrowy związek?
Każdy związek jest wyjątkowy, a ludzie spotykają się z wielu różnych powodów. Istnieją jednak pewne cechy wspólne dla większości zdrowych relacji, takie jak wzajemny szacunek, zaufanie i uczciwość. W silnym, zdrowym związku Ty także:
- Utrzymuj z partnerem znaczące więzi emocjonalne. Każde z was sprawia, że czujecie się kochani i spełnieni emocjonalnie.
- Nie na wszystko musisz się zgodzić. Musisz czuć się bezpiecznie, aby wyrażać rzeczy, które Cię niepokoją, bez obawy przed odwetem i być w stanie rozwiązać konflikt bez poniżania lub nalegania na czyjąś rację.
- Utrzymuj zewnętrzne relacje i swoje zainteresowania. Aby stymulować i wzbogacać swój romantyczny związek, ważne jest, aby zachować własną tożsamość poza związkiem, zachować więzi z rodziną i przyjaciółmi oraz zachować hobby i zainteresowania.
- Komunikuj się otwarcie i szczerze. Dobra komunikacja jest kluczową częścią każdego związku. Kiedy obie osoby wiedzą, czego chcą od związku i czują się swobodnie wyrażając swoje potrzeby, lęki i pragnienia, może to zwiększyć zaufanie i wzmocnić więź między wami.
Przeczytaj: Wskazówki dotyczące budowania zdrowych relacji
Ponownie oceń swoje błędne przekonania na temat randek i związków
Pierwszym krokiem do znalezienia miłości jest ponowna ocena niektórych błędnych przekonań na temat randek i związków, które mogą przeszkadzać w znalezieniu trwałej miłości.
Powszechne mity na temat randek i szukania miłości |
Mity: Jestem szczęśliwa i spełniona tylko wtedy, gdy jestem w związku lub Lepiej mieć zły związek niż brak związku. Fakty: Chociaż istnieją korzyści zdrowotne wynikające z bycia w trwałym związku, wiele osób może być tak samo szczęśliwych i spełnionych, będąc singlem. Pomimo piętnowania w niektórych kręgach społecznych, które towarzyszy byciu singlem, ważne jest, aby nie wchodzić w związek tylko po to, aby się dopasować. Samotność a samotność to nie to samo. I nic nie jest tak niezdrowe i przygnębiające jak bycie w złym związku. |
Mity: Jeśli nie odczuwam natychmiastowego pociągu do kogoś, nie jest to związek, do którego warto dążyć. Fakty: To ważny mit, który należy rozwiać, zwłaszcza jeśli masz historię dokonywania niewłaściwych wyborów. Natychmiastowy pociąg seksualny i trwała miłość niekoniecznie idą w parze. Emocje mogą się zmieniać i pogłębiać z czasem, a przyjaciele czasami stają się kochankami – jeśli dasz tym związkom szansę na rozwój. |
Mity: Kobiety mają inne emocje niż mężczyźni. Fakty: Kobiety i mężczyźni czują podobne rzeczy, ale czasami wyrażają swoje uczucia inaczej, często zgodnie z konwencjami społecznymi. Ale zarówno mężczyźni, jak i kobiety doświadczają tych samych podstawowych emocji, takich jak smutek, złość, strach i radość. |
Mity: Prawdziwa miłość jest stała lub fizyczna atrakcja zanika z czasem. Fakty: Miłość rzadko jest statyczna, ale to nie znaczy, że miłość lub pociąg fizyczny z czasem zanikają. Wraz z wiekiem zarówno mężczyźni, jak i kobiety mają mniej hormonów płciowych, ale emocje często wpływają na pasję bardziej niż hormony, a pasja seksualna może z czasem stać się silniejsza. |
Mity: Będę mogła zmienić rzeczy, których w kimś nie lubię. Fakty: Nie możesz nikogo zmienić. Ludzie zmieniają się tylko wtedy, gdy chcą się zmienić. |
Mity: Nie czułam bliskosci moich rodziców, więc intymność zawsze będzie dla mnie niewygodna. Fakty: Nigdy nie jest za późno na zmianę jakiegokolwiek wzorca zachowania. Z biegiem czasu i przy odpowiednim wysiłku możesz zmienić sposób, w jaki myślisz, czujesz i działasz. |
Mity: Nieporozumienia zawsze powodują problemy w związku. Fakty: Konflikt nie musi być negatywny ani destrukcyjny. Przy odpowiednich umiejętnościach rozwiązywania konfliktów może również stanowić okazję do rozwoju związku. |
Oczekiwania dotyczące randkowania i znajdowania miłości
Kiedy zaczynamy szukać partnera lub wchodzimy w romantyczny związek, wielu z nas robi to ze z góry określonym zestawem (często nierealistycznych) oczekiwań – takich jak to, jak dana osoba powinna wyglądać i zachowywać się, jak związek powinien się rozwijać oraz role, jakie powinien pełnić każdy partner. Oczekiwania te mogą wynikać z historii rodziny, wpływu swojego otoczenia, przeszłych doświadczeń, a nawet ideałów przedstawionych w filmach i programach telewizyjnych. Zachowanie wielu z tych nierealistycznych oczekiwań może sprawić, że każdy potencjalny partner będzie wydawał się nieodpowiedni, a każdy nowy związek będzie rozczarowujący.
Zastanów się, co jest naprawdę ważne
Rozróżnij to, czego chcesz, od tego, czego potrzebujesz od partnera. Chęci są negocjowalne, potrzeby nie.
Chęci obejmują takie rzeczy, jak zawód, intelekt i cechy fizyczne, takie jak wzrost, waga i kolor włosów. Nawet jeśli niektóre cechy wydają się na początku niezwykle ważne, z czasem często okaże się, że niepotrzebnie ograniczałeś swoje wybory. Na przykład ważniejsze może być znalezienie kogoś, kto:
- Ciekawy, a nie wyjątkowo inteligentny. Ciekawi ludzie z czasem stają się mądrzejsi, podczas gdy ci, którzy są bystrzy, mogą marnieć intelektualnie, jeśli brakuje im ciekawości.
- Zmysłowe, a nie seksowne.
- Troskliwy, a nie piękny czy przystojny.
- Raczej tajemniczy niż efektowny.
- Bardziej humorystyczny niż bogaty.
- Z rodziny o podobnych wartościach do twojej, a nie z kogoś z określonego pochodzenia etnicznego lub społecznego.
Potrzeby są inne niż pragnienia, ponieważ potrzeby są dla ciebie najważniejsze, takie jak wartości, ambicje lub cele życiowe. Prawdopodobnie nie są to rzeczy, których możesz dowiedzieć się o osobie, spoglądając na nią na ulicy, czytając jej profil na portalu randkowym lub dzieląc się szybkim drinkiem w barze przed ostatnim telefonem.
Co jest dobre do ciebie?
Szukając trwałej miłości, zapomnij, co wygląda dobrze, zapomnij, co Twoim zdaniem powinno być słuszne, zapomnij o tym, co Twoi przyjaciele, rodzice lub inne osoby uważają za słuszne, i zadaj sobie pytanie: Czy ten związek wydaje mi się właściwy?
Porada dotycząca randek 1: Miej perspektywę
Nie traktuj poszukiwania związku jako główne centrum swojego życia. Skoncentruj się na czynnościach, które lubisz, swojej karierze, zdrowiu i relacjach z rodziną i przyjaciółmi. Kiedy skupisz się na utrzymaniu szczęścia, utrzymasz równowagę w swoim życiu i sprawi, że staniesz się ciekawszą osobą, gdy spotkasz kogoś wyjątkowego.
Pamiętaj, że pierwsze wrażenia nie zawsze są wiarygodne, zwłaszcza jeśli chodzi o randki internetowe. Zawsze potrzeba czasu, aby naprawdę poznać osobę i musisz doświadczyć przebywania z kimś w różnych sytuacjach. Na przykład, jak dobrze ta osoba wytrzymuje presję, gdy coś nie idzie dobrze lub gdy jest zmęczona, sfrustrowana lub głodna?
Szczerze mów o swoich wadach i niedociągnięciach. Każdy ma wady i aby związek trwał, chcesz, aby ktoś kochał cię taką jaka jesteś, a nie za osobę, którą chciałabyś być lub za osobę, którą według nich powinnaś być. Poza tym to, co uważasz za wadę, może w rzeczywistości być czymś, co inna osoba uzna za dziwaczne i atrakcyjne. Porzucając wszelkie udawanie, zachęcisz drugą osobę do zrobienia tego samego, co może doprowadzić do szczerego, bardziej satysfakcjonującego związku.
Wskazówka 2: Zbuduj autentyczne relacje
Randkowa zabawa może być irytująca. To naturalne, że martwisz się o to, jak się spotkasz i czy ta osoba Cię polubi. Ale bez względu na to, jak nieśmiało lub społecznie czujesz się niezręcznie, możesz przezwyciężyć nerwy i samoświadomość i nawiązać świetne połączenie.
Skoncentruj się na zewnątrz, a nie do wewnątrz. Aby zwalczyć nerwy pierwszej randki, skup się na tym, co mówi i robi twój randkowy partner oraz na tym, co się dzieje wokół ciebie, a nie na wewnętrznych myślach. Bycie w pełni obecnym w tej chwili pomoże Ci oderwać się od zmartwień i niepewności.
Być ciekawym. Kiedy naprawdę jesteś ciekawa myśli, uczuć, doświadczeń, historii i opinii drugiej osoby, to pokazuje Twoje zaangażowanie i polubią Cię za to. Będziesz wydawała się o wiele bardziej atrakcyjna i interesująca, niż gdybyś spędzała czas próbując wypromować się na randce. A jeśli nie jesteś naprawdę zainteresowana swoją randką, nie ma sensu tego kontynuować.
Bądź szczera. Okazywanie zainteresowania innymi nie można udawać. Jeśli tylko udajesz, że słuchasz, Twój partner to wyczuje. Nikt nie lubi być zmanipulowanym. Zamiast zrobić dobre wrażenie, Twoje wysiłki najprawdopodobniej przyniosą odwrotny skutek. Jeśli nie jesteś naprawdę zainteresowana swoim partnerem, kontynuowanie randki nie ma sensu.
Zwróć uwagę. Postaraj się naprawdę słuchać drugiej osoby. Zwracając szczególną uwagę na to, co mówi, robi i jak wchodzi w interakcje, szybko go wtedy poznasz. Małe rzeczy mogą wiele zmienić, takie jak zapamiętywanie jego preferencji, historii, które ci opowie i tego, co dzieje się w jego życiu.
[Czytaj: Skuteczna komunikacja]
Odłóż smartfon. Nie możesz naprawdę skupić się ani nawiązać prawdziwej relacji, gdy wykonujesz wiele zadań jednocześnie. Komunikacja niewerbalna – subtelne gesty, wyrażenia i inne wizualne wskazówki – mówią nam wiele o innej osobie, ale łatwo je przeoczyć.
Wskazówka 3: Postaw na pierwszym miejscu dobrą zabawę
Randki online, wydarzenia dla singli i usługi kojarzenia, takie jak szybkie randki, są przyjemne dla niektórych osób, ale dla innych mogą czuć się bardziej jak rozmowy kwalifikacyjne o pracę pod presją. I cokolwiek powiedzą Ci eksperci od randek, istnieje duża różnica między znalezieniem odpowiedniej pracy a znalezieniem trwałej miłości.
Zamiast przeszukiwać serwisy randkowe lub przesiadywać w barach, myśl o swoim czasie, o sobie i świetnej okazji do poszerzenia kręgu znajomych i uczestniczenia w nowych wydarzeniach. Skup się na zabawie. Wykonując czynności, które lubisz, wkręcając się w nowe środowiska, poznasz nowych ludzi o podobnych zainteresowaniach i wartościach. Nawet jeśli nie znajdziesz kogoś wyjątkowego, nadal będziesz się dobrze bawić, a może również nawiążesz nowe przyjaźnie.
Wskazówki dotyczące znajdowania ciekawych zajęć i osób o podobnych zainteresowaniach:
- Zostań wolontariuszem w ulubionej organizacji charytatywnej, schronisku dla zwierząt lub kampanii politycznej. Lub nawet wypróbuj wakacje dla wolontariuszy (aby uzyskać szczegółowe informacje, zobacz sekcję Zasoby poniżej).
- Weź udział w dodatkowym kursie w miejscowej szkole wyższej lub na uniwersytecie.
- Zapisz się na zajęcia taneczne, kulinarne lub plastyczne.
- Dołącz do klubu biegaczy, grupy wędrownej, kolarskiej lub sportowej.
- Dołącz do grupy teatralnej, filmowej lub weź udział w dyskusji panelowej w muzeum.
- Znajdź lokalną grupę książkową lub klub fotograficzny.
- Weź udział w degustacjach lokalnych potraw i win lub otwarciach galerii sztuki.
- Bądź kreatywny: napisz listę zajęć dostępnych w Twojej okolicy, zamknij oczy, weź długopis i losowo postaw kropkę przy jednej z nich, nawet jeśli jest to coś, o czym normalnie byś nie wzięła pod uwagę. Co powiesz na taniec na rurze, origami lub kręgle na trawniku? Wyjście ze swojej strefy komfortu może być satysfakcjonujące samo w sobie.
Wskazówka 4: Z wdziękiem radź sobie z odrzuceniem
W pewnym momencie każdy, kto szuka miłości, będzie musiał poradzić sobie z odrzuceniem – zarówno jako osoba odrzucana, jak i osoba odrzucająca. To nieunikniona część randek i pamiętaj, ona nie jest śmiertelna. Pozostając pozytywnym i szczerym wobec siebie i innych, radzenie sobie z odrzuceniem może być znacznie mniej onieśmielające. Kluczem jest zaakceptowanie tego, że odrzucenie jest nieuniknioną częścią randkowania, ale nie należy tracić zbyt wiele czasu na zamartwianie się tym. To nigdy nie jest śmiertelne.
Wskazówki, jak radzić sobie z odrzuceniem podczas randek i szukania miłości
Nie bierz tego do siebie. Jeśli zostaniesz odrzucona po jednej lub kilku randkach, druga osoba prawdopodobnie odrzuci Cię tylko z powierzchownych powodów, nad którymi nie masz kontroli – niektórzy ludzie po prostu wolą blondynki od brunetek, bardziej rozmownych od cichych – lub dlatego, że nie są w stanie przezwyciężyć własne problemy. Bądź wdzięczna za wczesne odrzucenie – może Ci to zaoszczędzić znacznie więcej bólu w przyszłości.
Nie rozwodź się nad tym, ale nabieraj doświadczenia. Nie denerwuj się z powodu błędów, które według Ciebie popełniasz. Jeśli jednak zdarza się to wielokrotnie, poświęć trochę czasu na zastanowienie się, jak odnosisz się do innych i nad problemami, nad którymi musisz popracować. Następnie odpuść. Radzenie sobie z odrzuceniem w zdrowy sposób może zwiększyć Twoją siłę i odporność.
Potwierdź swoje uczucia. To normalne, że w obliczu odrzucenia czujesz się trochę zraniona, urażona, rozczarowana, a nawet smutna. Ważne jest, aby przyznać się do swoich uczuć, nie próbując ich stłumić. Praktykowanie uważności może pomóc Ci pozostać w kontakcie ze swoimi uczuciami i szybko uwolnić się od negatywnych doświadczeń.
Wskazówka 5: Uważaj na czerwoną linię w związku
Zachowania ostrzegawcze mogą wskazywać, że związek nie doprowadzi do zdrowej, trwałej miłości. Zaufaj swojemu instynktowi i zwróć szczególną uwagę na to, jak czujesz się jako druga osoba. Jeśli masz tendencję do odczuwania niepewności, wstydu lub niedowartościowania, być może nadszedł czas, aby ponownie rozważyć sens tego związku.
Typowe sygnały ostrzegawcze dotyczące relacji:
Związek jest uzależniony od alkoholu. Komunikujesz się dobrze – śmiejesz się, rozmawiasz, kochasz – tylko wtedy, gdy jedno lub oboje jesteście pod wpływem alkoholu lub innych substancji.
Jest problem z podjęciem zobowiązania. Dla niektórych ludzi zaangażowanie jest znacznie trudniejsze niż dla innych. Trudniej jest im zaufać innym lub zrozumieć korzyści płynące z długotrwałego związku z powodu wcześniejszych doświadczeń lub niestabilnego życia rodzinnego w okresie dorastania.
[Czytaj: Po czym poznać alkoholika?]
Komunikacja niewerbalna jest wyłączona. Zamiast łączyć się z tobą, druga osoba skupia się na innych rzeczach, takich jak telefon lub telewizor.
Zazdrość o życie poza związkiem. Jeden partner nie lubi spędzać czasu z przyjaciółmi i członkami rodziny poza związkiem.
Kontrolowanie zachowania. Jedna osoba pragnie kontrolować drugą i powstrzymać ją od posiadania niezależnych myśli i uczuć.
Związek jest wyłącznie seksualny. Nie ma innego zainteresowania niż popęd fizyczny. Znaczący i satysfakcjonujący związek zależy od czegoś więcej niż tylko dobrego seksu.
Nikt na raz. Jeden partner chce być tylko z drugim spotykając się jedynie w większym gronie znajomych. Jeśli nie ma ochoty spędzać czasu sam na sam z Tobą, poza sypialnią, może to oznaczać większy problem.
Wskazówka 6: rozwiąż problemy z zaufaniem
Wzajemne zaufanie jest podstawą każdego bliskiego związku osobistego. Zaufanie nie pojawia się z dnia na dzień; rozwija się z czasem, w miarę pogłębiania się więzi z inną osobą. Jednakże, jeśli jesteś osobą, która ma problemy z zaufaniem – kimś, kto został zdradzony, przeżył traumę lub został wykorzystany w przeszłości, albo kimś z niepewną więzią – może okazać się, że niemożliwe jest obdarzenie zaufania i znalezienie trwałej miłości.
Jeśli masz problemy z zaufaniem, twoje romantyczne relacje będą zdominowane przez strach – strach przed zdradzeniem przez drugą osobę, strach przed zawodem lub strach przed poczuciem bezbronności. Ale można nauczyć się ufać innym. Pracując z odpowiednim terapeutą lub w ramach wspierającej terapii grupowej, możesz zidentyfikować źródło swojej nieufności i zbadać sposoby budowania bogatszych, bardziej satysfakcjonujących relacji.
Wskazówka 7: Pielęgnuj swój rozwijający się związek
Znalezienie właściwej osoby to dopiero początek podróży, a nie jej cel. Aby przejść od zwykłych randek do oddanego, pełnego miłości związku, musisz pielęgnować to nowe uczucie.
Aby pielęgnować swój związek:
Zainwestuj. Żaden związek nie będzie przebiegał gładko bez regularnej uwagi, a im więcej zainwestujecie w siebie nawzajem, tym bardziej związek będzie się rozwijać. Znajdźcie zajęcia, które sprawią Wam radość razem i poświęć czas na wzięcie w nich udziału, nawet gdy jesteś zajęta lub zestresowana.
Komunikuj się otwarcie. Twój partner nie czyta w myślach, więc powiedz mu, jak się czujesz. Kiedy oboje czujecie się swobodnie wyrażając swoje potrzeby, lęki i pragnienia, więź między wami stanie się silniejsza i głębsza.
Rozwiąż konflikt, sposób sprawiedliwy. Bez względu na to, jak podchodzisz do różnic w swoim związku, ważne jest, abyś nie bała się konfliktu. Musisz czuć się bezpiecznie, aby wyrazić problemy, które Cię niepokoją, i być w stanie rozwiązać konflikt bez poniżania, lub nalegania na swoją rację.
Bądź otwarta na zmiany. Wszystkie relacje zmieniają się w czasie. To, czego chcesz od związku na początku, może bardzo różnić się od tego, czego Ty i Twój partner chcecie za kilka miesięcy, lat później. Zaakceptowanie zmiany w zdrowym związku powinno nie tylko uczynić cię szczęśliwszym, ale także uczynić Cię lepszą osobą: milszą, bardziej empatyczną i hojną.
Autorzy: dr Jeanne Segal, Lawrence Robinson i Greg Boose